محل تبلیغات شما

معمولا" یکی از ابزارهایی که نمایانگر وضعیت اقتصادی کشورها و آگاهی از میزان رشد تحولات پولی و بازار های سرمایه است؛ بازار بورس آن هاست.

با نگاهی به روند تحولات بازار سرمایه ایران خبری و اطلاعی از کم و کیف ناشی روند طبیعی جریان سرمایه را در آن نمی بینیم. به عنوان مثال همین خبر است:

شاخص کل در بازار بورس امروز (سه شنبه) بیش از ۶ هزار و ۴۳۹ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم ۳۱۴ هزار و ۴۶۹ واحد رسید.»ارانیکو 16/7/98

با رصد خبرهای اقتصادی کشور می بینیم که تحول خاصی در داده های آماری پولی، مالی و بانکی و سایر بازارهای فرعی کشور از جمله بازار کنترل شده طلا و ارز رخ نداده است. پس چرا بازار بورس با افت ناگهانی مواجه شده است و این چنین فرومی ریزد؟!!

علت را باید در همین اقتصاد دستوری و فرمایشی دانست. در زمانی که اربابان قدرت به هر دلیلی اهرم های کنترلی خویش را سست و یا به کناری می نهند. ماهیت واقعی بازار بورس رخ می نماید.

نتیجه اینکه، بازار بورس ایران نه بازار بورسی واقعی است که در برابر تحولات اقتصادی و ی داخلی و بین المللی واکنش نشان می دهد. وگرنه در مقابل این سکوت و آرامش به ظاهر نسبی اقتصاد ایران، نباید این گونه و ناگهانی سقوط کند. این سقوط و ریزش یک روزه آن هم به میزان بیش از 6 هزار واحد، نشان رکود و انفعال بازار به اصطلاح سرمایه، عمق فاجعه در جریان اقتصاد کشور را نمایان کرده است.

پیش بینی نگارنده این است. دیری نخواهد پایید که حاکمیت از تمامی ابزارهای پیدا و پنهان خود برای بالا بردن نماد بازار بورس دخالت پر فشاری خواهد آغازید. تا بدین گونه به تمشیت تحولات سرمایه ای کشور پرداخته و همه چیز را عادی جلوه دهد. پُر بیراه نیست که اگر به طعنه بگوییم:

گر نگهدارمن آنست که من می دانم .!!

شاد زی 16/7/98

آفتابه لگن، هفت دست ...!!

من و کَل علی

آب که سربالا بره؛ قورباغه ابو عطا می خونه!!

بازار ,بورس ,تحولات ,سرمایه ,کشور ,اقتصاد ,بازار بورس ,آنست که ,که من ,نگهدارمن آنست ,که در

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

sharinarc